Bezpieczeństwo jeźdźca

Regulamin Stadniny Koni „Maciukiewicz” w Nowęcinie

Cz. 2. Bezpieczeństwo jeźdźca

 1. Każda osoba, która jeździ konno zobowiązana jest do noszenia bezpiecznego, trzypunktowego nakrycia głowy (toczka lub kasku) za każdym razem, kiedy wsiada na konia.
 2. Na zajęciach obowiązuje strój – długie spodnie (za kostki), wyższe skarpety oraz buty na płaskiej i twardej podeszwie (Wskazane jest, aby buty jeźdźca nie były zelowane – podeszwa powinna być gładka od czubków buta aż do obcasa). Zaleca się posiadanie ubioru jeździeckiego – bryczesów, sztylpów oraz kasku.
 3. Koń jest zwierzęciem płochliwym, więc pamiętaj, aby nigdy nie podchodzić do niego od tyłu, a jeśli musisz wejść do boksu, zawsze odezwij się, aby uprzedzić, że się do niego zbliżasz.
 4. Zachowaj szczególną ostrożność przy podnoszeniu kończyn konia oraz przy czyszczeniu i myciu kopyt – czynności wykonuj od przodu, a nie od tyłu.
 5. Koń widzi prawie wszystko, ale w sposób nieostry – pamiętaj, aby nie podchodzić do niego od tyłu ani nie klepać go po zadzie.
 6. Przed osiodłaniem konia sprawdź stan uzdy i siodła, a w szczególności rzemieni policzkowych, wodzy, puślisk, popręgu i przystuł. Strzemiona muszą być dostatecznie szerokie – stopy jeźdźca powinny w nie wchodzić zupełnie swobodnie.
 7. Prowadząc konia idziemy po jego lewej stronie noga w nogę trzymając wodze, uwiąz lub lonżę tuż przy pysku konia.
 8. Przy wyprowadzaniu ze stajni jednocześnie większej ilości koni oraz w czasie ich prowadzenia zachowuj między końmi, co najmniej 3 m odstępu. Nie naprowadzaj na ogony innych koni.
 9. Podczas postoju, zachowuj 3 m odstępy między końmi. Nie dopuść, aby się obwąchiwały lub podgryzały.
 10. Dosiadaj konia i zsiadaj z niego w sposób podany przez instruktora.
 11. Stopa powinna opierać się w strzemieniu najszerszą częścią, nigdy nie wkładaj stopy do strzemienia aż po obcas.
 12. Siedząc na koniu nie wypuszczaj z rąk wodzy, dosiad musi być zawsze mocny i prawidłowy.
 13. Podczas jazdy w zespole nie najeżdżaj na konia poprzednika. Przy wyprzedzaniu oraz mijaniu zachowaj odstęp, co najmniej 1 m od wyprzedzanego jeźdźca.
 14. Pamiętaj, że konie mają świetny węch. Nigdy nie dosiadaj konia pod wpływem alkoholu ani środków odurzających.

Regulamin obowiązuje od 12.01.2017 r.

Przebywając na terenie Stadniny Koni Maciukiewicz lub korzystając z jej usług, akceptujesz tym samym warunki regulaminu, jak również wyrażasz zgodę, aby Twoje dziecko jeździło u nas konno.

Cz. 1. Zasady ogólne  Cz. 3. Postępowanie z koniem